Czy czasem czujesz, że za dużo korzystasz z telefonu? Czy odczuwasz związane z tym poczucie winy? W tym wpisie zachęcimy was do zrobienia porządków na Instagramie, Facebooku, Tik Toku i innych platformach, z których korzystasz na co dzień. Przedstawimy Ci, dlaczego warto ograniczyć ich używanie, jak również damy Ci kilka praktycznych porad jak to zrobić.
Dlaczego warto ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych i kontrolować to, co oglądasz?
Media społecznościowe to świetne narzędzie do utrzymywania kontaktów, pozyskiwanie wiedzy i interakcji z innym, a jednocześnie nadmierne korzystanie niesie ze sobą wiele niepożądanych skutków, których często nawet nie zauważamy. Jeden z głównych efektów ubocznych to paraliżujące porównywanie się do innych. Każda z nas zna świat filtrów, sześciopaków i pięknych zdjęć na plaży, nowych domów, idealnych dzieci w dopasowanych ubraniach, i sukcesów, niekończących się sukcesów! Wszyscy zabiegają o naszą uwagę. Większość z nas ma też świadomość, że porównujemy swój bałagan do wystylizowanego zdjęcia, swój naturalny wygląd do makijażu zrobionego w świetnym świetle i poprawionego w aplikacji, ale mimo tego obserwowanie życia innych stało się współczesnym nałogiem. Jesteśmy uzależnieni od scrollowania, lajkowania, a sama liczba lajków stała się niemalże statusem społecznym. Wraz z porównywaniem się, wzrasta nasze FOMO (z ang. Fear of Missing Out), czyli lęk przed odłączeniem od Internetu i obawa, że nie korzystając z aplikacji, omijają nas ważne wydarzenia. W związku z tym korzystamy z nich coraz więcej. Według badań Uniwersytetu w Pensylwanii korzystanie z mediów społecznościowych podwyższa poczucie osamotnienia, a także stany lękowe czy prowadzi do depresji.
Uciekamy w telefon
Nadmierne korzystanie z social mediów może być też być ucieczką od nieprzyjemnych uczuć i emocji. Chowamy się za ekranem, aby nie czuć smutku, osamotnienia czy stresu, zamiast stawiać im czoła. W sytuacjach towarzyskich czy relacjach partnerskich często używamy telefonu, co powoduje, że stajemy się nieobecni.
Ograniczenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych jest najlepszym prezentem, jakim możesz sobie dać dla swojego spokoju wewnętrznego i zdrowej głowy Po pierwsze dajesz sobie więcej czasu na rozwój, po drugie masz więcej energii, aby tworzyć i spędzać swój czas aktywnie, zamiast korzystać z niekończących się informacji. Po trzecie, unikasz przeciążenia i łatwiej jest Ci się koncentrować na rzeczach ważnych dla Ciebie. A po czwarte zmniejszając ilość czasu online, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że spędzisz ten czas porównując się do kogoś innego. Promujemy zdrowe i świadome korzystanie z mediów społecznościowych. Obserwuj tylko te profile, które wnoszą w Twoje życie wartość, rzetelne informacje i wiedzę. Przeznacz dzisiaj trochę czasu i przeanalizuj, kto na ciebie wywiera wpływ. Przestań obserwować profile, które nie wnoszą w Twoje życie nic wartościowego, promują wartości, które są niezgodne z Twoimi, promują mowę nienawiści i hejt, zajmują się plotkami lub z którymi porównujesz swoje życie w niekorzystny sposób. Posprzątaj i poukładaj swój online świat. Warto się uczyć i inspirować innymi, lecz kiedy inspiracja wywiera na nas presję, rodzi zazdrość, poczucie pustki i niezadowolenie lub uczucie niepokoju to znak, że trzeba to zmienić. Dodatkowo zaplanuj sobie dni wolne od telefonu (digital detox) na przykład w weekendy, odłącz się od nieustających informacji i bodźców.
Zaczynaj każdy dzień od siebie, a nie od telefonu.
Zaczynaj dzień od siebie… nie od telefonu, sprawdzania co robią inni, sprawdzania skrzynki mailowej, robienia listy To-do czy słuchania negatywnych wiadomości (szczególnie tych w związku z pandemią). Nie zaśmiecaj sobie głowy ani serca. Naucz się nadawać ton i rytm swoim działaniom w takim tempie, jak chciałabyś, aby wyglądał Twój dzień. Początek dnia jest niezwykle ważny. Wyznaczasz sobie, jak będzie wyglądać reszta Twojego dnia.
Jak ograniczyć używanie telefonu?
- Instagram i Facebook pozwalają ustawić przypomnienia i dzienny limit korzystania z tych aplikacji. Ponadto możesz sprawdzić swoje tygodniowe i miesięczne statystyki.
- Wyłączaj częściej telefon lub trzymaj telefon w niewidocznym dla Ciebie miejscu. Zredukuj to, ile razy sięgasz po telefon.
- Wyłącz w ustawieniach wszystkie niepotrzebne powiadomienia.
- Nie trzymaj telefonu w sypialni na stoliku nocnym, znajdź dla niego miejsca w innym pokoju. Zainwestuj w tradycyjny budzik, jeśli trzeba.
- Wprowadź zasadę – ‘’Zakaz używanie telefonu’’ podczas spotkań z przyjaciółmi, spotkań rodzinnych, podczas zabaw z dziećmi. Daj innym dobry przykład.
- Wykasuj aplikacje Facebooka, Instagrama z telefonu, w ten sposób będziesz miała dostęp do nich na komputerze.
- Wycisz lub usuń wszystkie profile, do których się porównujesz. Zastanów się, czego chcesz oglądać więcej i zrób listę maksymalnie 20 profili. Twój umysł Ci podziękuje w przyszłości.
- Weekendowy detox. Włącz tryb samolotowy i ciesz się życiem. Żyj tu i teraz. Powtarzaj go często.
Mamy nadzieję, że skorzystasz z tych rad dla siebie.
Uściski,
Team Kobieta Kobiecie
Źródło: Mellisa G Hun (2018): https://penntoday.upenn.edu/news/social-media-use-increases-depression-and-loneliness